Svůdník s esencí zpoceného obtloustlého řidiče náklaďáku s lupénkou, Larry Laffer, je zpátky, a že to byla setsakra dlouhá doba. Někteří znalejší můžou namítat, že od posledního dílu uběhlo takřka pět let, to ale nebyl regulérní nový díl, nýbrž remake jedničky s názvem Leisure Suit Larry: Reloaded. Teprve až tento rok jsme se dočkali zbrusu nového přírůstku, ale má to jeden háček.

Už od ohlášení jistou skupinku fanoušků, včetně mě, zasáhla lehká skepse. Al Lowe – duchovní otec série, který celé značce propůjčil svůj osobitý humor, se na novém Larrym nepodílí a jde to bohužel vidět. Nechápejte mě špatně, nemám nic proti oživení starých klasik, ba naopak, vždy ocením, když se nějaký ambiciózní tým pokusí vzkřísit starší značku a ukázat jí v novém či modernějším světle. Tady to bohužel nevyšlo, ale nejdříve se podíváme na to, o čem to safra je.

Pěkně od začátku..

S Larrym se setkáváš v kanalizační místnosti, ve které se ocitl za nejasné příčiny. Jediné, co si vybavuje je, že se šmajchloval s nějakou slečnou nízkých standardů. Následně po výlezu z kanalizace zjišťuje, že se z osmdesátých let ocitl v naší době a je ve městečku Lost Wages, které pamětníci určitě poznávají z dílů předchozích.

Pokud jsi hrál první díl, ihned pocítíš nostalgii v podobě návratu do Loftyho baru apod. Larry po chvilce v tomto baru nalezne prototyp nového telefonu od Prunu (což je taková parodie na Apple) a tím se odstartuje celý bláznivý kolotoč vyúsťující v zamilování Larryho do slečny, která se nachází, jak se říká, mimo jeho ligu. Aby si s ním zmiňovaná slečna vyšla, musí Larry nasbírat v randící aplikaci Timber (ano, narážka na Tinder) jistý počet bodů od lidí, se kterými půjde na rande. To je v zásadě celý příběh, do kterého ještě okrajově prostupuje společnost Prune.

Tvůj úkol v každé kapitole je jasný, sbalit osoby z Timberu a získat od nich hodnocení. Což není žádné mínus, protože Larry nikdy nevsázel na veliký příběh, ale spíše na humor… a tady začíná ten největší problém.

Je Larry stále vtipný?

Al Lowe měl ve starých dílech humor, který doposud nezestárnul, a i přes lechtivou tématiku nesklouzával ke zbytečným vulgarismům. Jeho vtípky byly jak chytré, tak patřičně bizarní. Do teď například nezapomenu na homosexuála, co tě naháněl po sprchách či zkoušení symbolu ruky nebo jazyku na všemožné předměty.

Právě proto nový díl v tom nejzásadnějším, což je humor, selhává. Od začátku to celé totiž vypadá, jako by tvůrci Larryho využili k tomu, aby si mohli udělat kritiku na dnešní svět, čemuž napomáhá i celá zápletka o přicestování v čase. Setkáš se tu proto s kritikou na hipstery, Apple a různé trendy či moderní technologie, což by nebylo na škodu, ale ty se s tímto ve hře setkáš skoro na každém kroku. Nepomáhá tomu ani místy levný a fekální humor toho nejnižšího stupně, jako průjem nebo ptačí výkal do pití.

Přes to se tu rozhodně pár povedených vtípků najde, jsou ale bohužel přemoženy těmi nevkusnými. Hra se navíc ještě tváří, že se nebojí dělat legraci z čehokoliv, přitom jde ale ze scénáře cítit lehká zbabělost. Výrazně oceňuji aplikaci Timber, ve které vždy najdeš různé vtipné profily, například postav z her či známých osobností.  

Smutné je, že to celé začne fungovat až v momentech, jako je třeba snová sekvence, ve které jsi jakoby ve starém díle Larryho ságy. V těchto částech se tvůrci pořádně vyřádili a budeš v nich třeba učit Trumpova syna, jak správně balit slečny, což je jedna z nejlepších částí.

Obtížnost hry

Kromě humoru se ještě změnila obtížnost, která není přepálená jako v dílech minulých. Po většinu času dávají hádanky smysl a lze je vesměs vždy vyřešit logicky, což mě příjemně překvapilo. Ve hře jsem měl všeho všudy jeden tuhý zásek a to jen mojí vlastní hloupostí. Samozřejmě, že i tady najdeš nesmyslné kombinace, jako je vytvoření pasti na krysu z kondomu a sýrového dilda, ale ono to svým způsobem vlastně nakonec smysl dává.

Proto ani nevadí že ve hře není žádný systém nápovědy, i když by se určitě neztratil. Co se ale nezměnilo je starý dobrý dabér Larryho, který celý tento díl zachraňuje. Právě díky němu je hlavní postava pořád zajímavá a její hlášky jsou k smíchu, i přes to, že jsou trapné. O ostatních dabérech také nemohu říct nic špatného, odvedli skvělou práci.

V neposlední řadě je potřeba zmínit i pány grafiky, díky nimž nový Larry vypadá skvěle a nepřestalo mě bavit se kochat hezkými, barevnými lokacemi, které nám hra nabídla a že jich je. Ze začátku se sice pohybuješ jen na pár místech, ale průběhem jich odemkneš mnoho, což také posléze přispěje k náročnosti hry.

Podíváš se například do BDSM klubu, zábavného parku na pobřeží či do sex shopu, který samozřejmě nesmí chybět. Skvělou atmosféru lokací navíc podbarvuje příjemný soundtrack, který vás sice neposadí na zadek, ale ke hře se neskutečně hodí.

V Indie salónku nám Ondra tuto hru i ukázal a zapařil:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • grafické zpracování
  • hudební soundtrack
  • dabing (zejména originální dabér starého Larryho)
  • logičtější hádanky
  • některé vtipy

Zápory

  • fekální a levný humor
  • špatné uchopení a pochopení značky
  • místy hloupější dialogy
  • snaha kritizovat společnost

Závěr:

No a jak to celé shrnout? Hra vypadá neskutečně dobře, nabízí i pár vydařených vtípků. Bohužel však ztrácí svoji identitu. Tvůrci nevědí, jestli tvoří hru pro nové publikum nebo se chtějí zavděčit původním fanouškům, přičemž nefunguje ani jedna z variant. Pro nováčky to až příliš navazuje na první díl, a i se tam naťuknou nějaké starší příběhové linky. Pro skalní fanoušky se tu sice nabízí nostalgie, ta je však bohužel zaobalena v laciném humoru bez špetky toho, co jsme na Larrym měli rádi.

Také se všude vtírají trapné sexuální narážky a hodně věcí se tu dělá do tvaru penisu, což má býti asi vtipné. Kvůli tomu všemu je z Larryho: Wet Dreams Dont Dry podivný hybrid, který krom nádherného vizuálu a pár dobrých vtípků nemá co nabídnout. Doporučuji ho jen skalním fanouškům série, které zajímá, jak Larry dokáže v dnešní době sbalit nějaké ty samice. Nováčkům radím dát od tohoto díla ruce pryč a vzakuji: „Dejte si radši staré díly, uděláte lépe!“

Recenzovaná verze:
PC (Steam)

%

Pařanovo hodnocení