Avatar: Frontiers of Pandora, je akční dobrodružná hra z pohledu první osoby zasazená do otevřeného světa dosud neviděné Western Frontier of Pandora.
Tebe jako mladou členku národa Na’vi, kdysi spolu s mnoha ostatními unesla militaristická korporace, známá jako RDA. Byla jsi vycvičena a vytvarována tak, abys sloužila jejich účelu a posléze jsi měla být poslána do bitvy proti svým vlastním lidem. Program, ve kterém děti mohly používat i lidské zbraně byl posléze přerušen a ty jsi byla poslána a uspána v kryokomoře.
Z té se dostáváš o patnáct let později a jsi konečně svobodná. Ocitneš se ve svém rodišti, které bylo válkou hodně pozměněno – jako cizinec. Znovu se musíš spojit se svým ztraceným dědictvím, objevit, co to skutečně znamená být Na’vi, a připojit se k dalším klanům, abys ochránili Pandoru před RDA. Ti jsou ale ze začátku nedůvěřiví, hlavně právě kvůli původnímu zapojení a výcviku oné organizace. Je tedy na Tobě, abys důvěru znovu získala. Takhle vypadá hlavní zápletka hry.
A jak tedy hra vypadá a je to zábava? Nejdříve ale citace toho, co píše samotný Ubisoft.
Zažij epické divy ve Western Frontier, dosud neviděného kontinentu Pandora. Putuj krásnými, ale nepředvídatelnými mimozemskými oblastmi, kde snížení ostražitosti může mít smrtelné následky.
Využij svou neuvěřitelnou sílu a hbitost a přizpůsob si svou postavu. Vytvářej nové vybavení a vylepšuj dovednosti a zbraně, aby odpovídaly tvému hernímu stylu.
Spoj se se svou banshee a cestuj přes rozlehlou západní hranici nebo bojuj proti RDA ve vzdušném boji.
Bojuj s nebezpečím Pandory, osvoj si tradičních zbraně Na’vi, včetně luku a vrhacích oštěpů, nebo využij svůj lidský výcvik s ničivějšími zbraněmi, jako je útočná puška a brokovnice.
Jak už bylo psáno v úvodu, příběh se točí kolem domorodých Na’vi, kteří byli kdysi uneseni a nyní se vrací, aby svrhli RDA. Čeká nás bohatý a otevřený svět, který prozkoumáváš z pohledu první osoby. Ve hře tě čeká průzkum rozlehlé Pandory, nesčetné souboje a obsazování nepřátelských základen. Průzkum Pandory neznamená jen chůzi po lesích a pláních, ale čeká tě i skákání a šplhání po liánách a časem, až si ochočíš nějakou zvířenu, lze moci cestovat či létat i pomocí jí.
Nechybí samozřejmě ani ve hrách oblíbený crafting a s ním spojený sběr surovin. Díky nim poté vyrábíš různé posilující pokrmy, vylepšuješ postavy, zbraně, ale lze měnit i vizuál. Ten se netýká jen hlavní postavy, ale i tvých ochočených zvířat. Ty ale neslouží jen jako způsob dopravy, ale mnohdy je použiješ i k boji, které se neodehrávají jen na zemi, ale mnoho z nich tě čeká i ve vzduchu. Čeká na Tebe i lehký RPG systém, který na základě Tvého vybavení a odemčených vlastností určuje tvou sílu a ukáže ti, která stvoření jsou případně na tebe moc.
Mapa je jako vždy „Ubisoftsky“ obrovská, je plná aktivit a vedlejších questů. Rostlin na již zmíněných crafting je také všude mnoho a je s nimi spojená i malá minihra – musíš je utrhnout ve správném směru, abys je získal v co nejlepší kvalitě. Tvoje hrdinka (údajně je lepší hrát za ženskou postavu kvůli výbornému dabingu) je rovněž neustále hladová, takže se během hry musíš starat o její plné břicho, protože když kručí, přestane fungovat automatické léčení.
„Průzkum prostředí patří mezi jednu z hlavních náplní hry“
Pokud tě ale crafting nezajímá, hru si snad ani nepořizuj. Avatar je založen hlavně na průzkumu prostředí, všelijakých zákoutí a jeskyní. Některé věci se sice dají nakoupit, některé dostaneš za splnění questů, ale některé se dají jen najít na velmi dobře schovaných místech a pátrání po nich není příliš zábavné…ale je nutné pro tvé další vylepšení, bez kterého se neobejdeš. Velkým pomocníkem je tzv. „šestý smysl“, po jehož aktivaci se ti na pár vteřin zviditelní různé potřebné předměty či rostliny.
Co se samotné akce týče, zaútočí na Tebe nejen vojáci, mechy a helikoptéry RDA, ale čas od času i místní fauna či flóra, takže se musíš mít na pozoru stále. Ze začátku je vlastně nutno ke každé bitvě přistupovat systémem stealth, jelikož stačí pár zásahu a je po tobě. A to platí i tehdy, kdy si nastavíš jen střední obtížnost hry.
„Pohled z Ikrana je dechberoucí“
Hře se povede tě vtáhnout do děje a třeba pronásledování létajícího tvora Ikrana, kterého musíš osedlat, abys na něj mohl posléze usednout, patří snad k tomu nejhezčímu na celém Avatarovi. Pohled z jeho zad a kochání na Pandoru ze vzduchu, to je vskutku dechberoucí zážitek. Krásu Pandory můžeš obdivovat zhruba 20-25 hodin, ale to se jedná jen o hlavní dějovou linku. Pokud si prozkoumáš každičký kout mapy, splníš všechny vedlejší úlohy a podobně, čas se může prodloužit i o několik desítek hodin a to už jistě stojí za to. Samozřejmě za předpokladu, že tě takto dlouhé hraní baví. Ale za ty peníze by asi byl hřích skončit po těch 20 hodinách a hru smazat.
Pokud bys chtěl hrát Avatara ve dvou on-line, i to je možné. Tato možnost se Ti ovšem odemkne až po splnění šesté kapitoly s názvem The Aranahe Clan.
Vizuálně je hra neskutečně krásná a skvěle se hraje. Nutno dodat, že to platí ale spíše jen pro PS5. Na PC jsou údajně velké propady, které klesají až k jednociferným FPS i na těch nejvýkonnějších sestavách. Podle jedné z recenzí nestačila ani tato sestava – Intel i9-12900, 64 GB RAM s grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 4080. Někteří tuto hru také nazývají jako „Modré Far Cry“. A možná na tom je i něco pravdy, jelikož mnohdy máš pocit, že tohle všechno už jsi někdy jednou či mnohokrát viděl, i když třeba v jiných barvách a v jiném prostředí. Ale samotný princip hry je minimálně velmi podobný – prostě ubisoftský. Otázka je, jestli to je fajn, či nikoli.
Avatar vychází ve 4 edicích, které kromě standartní obsahují toto:
- Gold edice nad rámec základní hry nabízí Season Pass obsahující dva story packy, quest Familiar Echoes a kosmetický balíček.
- Ultimate edice kromě Season Passu a základní hry obsahuje také Ultimate pack (kosmetický balíček Sarentu Heritage a set zbraní a zbroje Sarentu Hunter) a digitální artbook.
- Sběratelská edice kromě všeho, co najdete v té ultimátní, obsahuje rovněž 35 cm vysokou figurku Navi bojovnice, steelbook, 128stránkový artbook, zápisník, plánek mecha AMP ve velikosti A2, tři pohlednice a certifikát pravosti.
Naši pařani ohodnotili hru třemi hvězdičkami a to v obou případech, kdy se hra streamovala. Jedná se o maximální hodnocení, jaké je možné s ekvivalentem 90-100%.
Jak už ale poslední 4 roky bývá u Ubisoftu zvykem, tak Avatar neobsahuje českou lokalizaci. Tu ale brzy vyřešila streamerka Squee a nabízí ji na svých stránkách. Zoufat ovšem nemusí ani konzolisté, pro ně přišel s návodem jak si to v našem rodném jazyce zahrát zase Ruda. Na jeho videonávod se můžeš podívat zde.
Hru Avatar: Frontiers of Pandora na které pracovalo 6 let Studio Massive Entertainment a vydal Ubisoft, si zahraješ na systémech PC (Ubisoft store), PlayStation 5 a Xbox Series X/S. Hra vyšla 7. prosince 2023.
Na Rudův druhý stream v češtině se můžeš podívat zde:
Na více než dvouminutový „story“ trailer se můžeš podívat zde:
Klady
- nádherná grafika
- pro fanoušky povinnost
- komplexní výrobní systém
- velká mapa, mnoho aktivit, bohatý crafting
Zápory
- cena
- občasné nezáživné souboje
- ne úplně originální mise
- na PC mnohé technické problémy
- zdlouhavé pátrání po některých potřebných surovinách
Co říci na závěr? Většinou se čeká, jestli hru mohu doporučit, či ne. Hra je na oko krásná a na Rudově sestavě s ní problémy nebyly. Naopak, jak jsem v recenzi zmínil, někteří i s dobrým strojem problémy ve hře mají. Každopádně, pokud máš jen nějaký průměrný PC, raději popřemýšlej, než hru koupíš. Naopak konzolisté váhat nemusí, pokud je Avatar zaujal, s chutí do pořízení. Hra má krásnou grafiku a hratelnost dřívějších Ubisoft her – takže výbornou. A pokud máš v plánu plnit i vedlejší úkoly a provádět další aktivity, jistě se dostaneš na 50+ hodin a někteří „poctiví“ možná i ke stovce. Mi osobně se hra líbí a tak pár procent oproti jiným webům přidám.
Recenzovaná verze:
PC
%